21 Feb

Something cheesy about this


The other day, I was lazy and decided to cook up some good ol' Mac & Cheese for lunch.

But not just ordinary Kraft Mac & Cheese... Spirals! And one thing I know from my childhood is that it's easier to down the entire box of Spirals than the standard box of Mac & Cheese.

And in examining the box, I now know why. The box of traditional Kraft macaroni is 7.25 oz.while the Spirals contain only 5.5 oz.

But what's amazing is that the cost of Spirals is nearly double that of regular Mac & Cheese!

Same noodle, just different shape.

Same cheese-flavored powder (and actually less of it)

Nothing else is different! Nothing else has the ABILITY to be different. It's freakin' Mac & Cheese!

Now I get that certain Kraft Mac & Cheese types cost more. Spongebob-shaped macaroni costs more because they have to pay for the rights to use the Spongebob character.

But does someone own the rights to the Spiral?

And it's not double the price at just one place -- nearly all our supermarkets! Are enough parents/college students/single people buying it to support it costing much more? Is this really dictated by supply and demand?

I could understand the initial costs associated introducing a new noodle-type, and thus the higher price, but these noodles have been around for at least 10 years, and probably more.

So perhaps it costs more to make the noodle? But it's not a matter of selling it in a smaller box and charging the same... they're selling it in a smaller box and charging a lot more for it to boot.

Who would have thought a shape would have so much power? :)

Categories: Gripe

 

TOP OF PAGE

img